Mielno
Mielno to prawdopodobnie jeden z najbardziej kojarzonych przez Polaków kurortów morskich na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Niezmiernie atrakcyjne usytuowanie w niewielkiej odległości Morza Bałtyckiego i obszernego jeziora Jamno – to niewątpliwa karta atutowa Mielna. Miejscowość jest też siedzibą władz gminnych.
Najcenniejszym walorem tej miejscowości wypoczynkowej jest morze. Bałtyk jest samoistnym źródłem jodu – ten suplement diety wspiera utrzymanie w zdrowiu paznokci, włosów, skóry i zębów, jego deficyt zaś, kończy się niedoczynnością tarczycy. Niestety najwięcej tego mikroelementu zawiera powietrze w czasie jesiennych i wiosennych sztormów. Niemniej jednak Mielno dla większości wczasowiczów to w zasadzie szeroka i chroniona plaża. Plaża jest piaszczysta, ale miejscami można znaleźć na niej nieduże, kolorowe kamienie. Na plaży wczasowicze bardzo często spotkać mogą kutry rybackie tutejszych rybaków, dla dzieci atrakcją będzie zjeżdżalnia i konstrukcje dmuchane . Z plaży w morze „wychodzą” zrobione z drewnianych pali falochrony – miejsce wypoczynku morskich ptaków.
Mielno to pełen ludzi kurort – z sąsiednim Uniesciem spaja je chodnik wzdłuż którego zlokalizowana jest duża liczba budek z goframi, lodami, kafejek, barów, smażalni a także kramów z pamiątkami i centrów rozrywki. Wieczorem miejscowość pobrzmiewa dźwiękami wielu dyskotek.Bliskość jeziora Jamno – jednego spośród większych w kraju – z spokojnymi, płytkimi wodami sprawia że licznie odwiedzają je wielbiciele sportów wodnych: żeglarze, widsurferzy, kitesurferzy, kajakarze. Miejsce to równie ochoczo odwiedzają wędkarze – mogą oni wykupić pozwolenie na połów w Gospodarstwie Rybackim i korzystać z obfitych w sieję, sandacza, leszcza, okonia, węgorza, szczupaka czy płoć wód. Jezioro to również miejsce bytowania sporej ilości gatunków ptactwa wodnego – spotkać można tu perkozy, łabędzie, czaple siwe oraz różnorodne gatunki dzikich kaczek.
Miłośnicy historii także znajdą coś co ich zainteresuje – kościół p.w. Przemienienia Pańskiego pochodzący z piętnastego w. z wieżą z piętnastego stulecia i barokową, bogato zdobioną amboną z XVIII stulecia. Na ulicy Kościelnej znajduje się zespół folwarczny z pocz. dwudziestego w. Oprócz tego w Mielnie są także 2 bunkry a również zabytkowa pochodząca z XIX wieku wykonana z drewna willa z tarasem widokowym.
Noclegi w Mielnie to tak naprawdę każdy rodzaj zakwaterowania – od campingów, poprzez domy gościnne, domy wypoczynkowe, pensjonaty, ośrodki wczasowe po komfortowe hotele.