Łazy noclegi, informacje, wczasy, atrakcje w Łazach. Zapraszamy do Łaz.

Lotnisko w Bagiczu

Bagicz lotnisko w BagiczuJeżeli ktoś będzie w Kołobrzegu lub okolicy warto wstąpić do Bagicza, tylko 9 kilometrów od Kołobrzegu. Sama miejscowość jest nieduża – w 2005 r. na stałe mieszkało tam zaledwie 30 osób. Miejscowość jest znana natomiast z lotniska.

Dzieje lotniska w Bagiczu sięgają dwudziestolecia międzywojennego (1935 r.) i III Rzeszy, wówczas to dotychczasowa wioska została wysiedlona, i postanowiono zbudować duży kompleks wojskowy z lotniskiem dla samolotów bombowych. Stąd startowały bombowce z nalotami na Polskę po wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Wiosną 1945 roku lotnisko w Bagiczu, i osiedle garnizonowe Podczele, przeszły w radzieckie ręce. Po II Wojnie Światowej stało się jedną z baz radzieckich w naszym kraju. W 1956 roku rozbudowano lotnisko o następny pas startowy biegnący równolegle do linii brzegowej. Zbudowano także niezbędną infrastrukturę techniczną do obsługi, już odrzutowych, samolotów. Stacjonowały tutaj myśliwce MiG-21, a potem MiG-23. W 1989 r. jednostkę przeniesiono, bazę w Bagiczu zajął radziecki Pułk Śmigłowcowy z Brzegu ze helikopterami Mi 8 oraz Mi 24.Po wycofaniu wojsk radzieckich z Polski (1992 r.), obszar ten wrócił pod polską jurysdykcję. Teren podzielono pomiędzy Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie.

Lotnisko w Bagiczu to 53 lotnisko zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Otwarte zostało w 2012 r., ma obsługiwać ruch turystyczny i czarterowy małych samolotów. Obiekt, póki co, ma działać sezonowo – od kwietnia do końca października. Cały pas startowy ma długość 2,5 km, ale używana jest jedynie część licząca powyżej 1 km, leżąca w gminie Ustronie Morskie. Planowana jest rozbudowa infrastruktury technicznej lotniska zwiększająca poziom bezpieczeństwa lotów.

Po więcej informacji o lotnisku w Bagiczu odsyłamy na stronę: http://www.bagicz.com/lotnisko-w-bagiczu.

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy RusałkaOśrodek Wypoczynkowy Rusałka

Mielno nad morzem

Mielno - informator turystyczny - noclegi, atrakcje, informacje

Domki nad Morzem

domki nad morzem