Łazy noclegi, informacje, wczasy, atrakcje w Łazach. Zapraszamy do Łaz.

Kołobrzeg

Kołobrzeg okręty

Kołobrzeg to nadmorskie miasto letniego odpoczynku o bardzo długiej historii. Najwcześniejsze wspominki dotyczące Kołobrzegu odnoszą się aż do VIII w. W X w. był jedną z siedzib biskupich ówczesnej Polski. Gród ma bogatą historię, na przestrzeni licznych wojen przechodziły przez nie wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, niemieckie i polskie.

Przez wiele stuleci Kołobrzeg był popularny przede wszystkim z warzenia i handlu solą. Przez wiele lat miejscowość miała statut twierdzy, pozostałością po tym okresie jest np Baszta Prochowa z przełomu XIV i XV wieku, która stanowiła część systemu fortyfikacji. Większość fortyfikacji została zdemontowana po likwidacji twierdzy pod koniec XIX stulecia.
Kołobrzeg dysponuje też bogatą historią jako miasto uzdrowisko. W 1830 roku zaistniał tu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Gdy w 1859 r. Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem oraz Szczecinem, zaczęło do niego przybywać coraz więcej letników. Najszybsze ożywienie turystyki nastąpiło jednakże po likwidacji fortyfikacji. Pod koniec XIX w. uruchomiono Dom Zdrojowy. Podczas Pierwszej Wojny Światowej miasto zostało przeobrażone w ogromny wojskowy szpital. Pod koniec Drugiej Wojny Światowej miasto znowu zostało zmienione w twierdzę, z racji uciążliwych walk Kołobrzeg został prawie że całkowicie unicestwiony – zachowało się tylko 5 % zabudowy.
Współcześnie Kołobrzeg to miejsce letniego odpoczynku. Latem na plaży w Kołobrzegu wyznaczane są 3 strzeżone kąpieliska. Można tutaj wypożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni, trampolin oraz różnych morskich atrakcji. Grzbietem wydm wiedzie nadmorski deptak – doskonałe miejsce do odbywania spacerów. Równie ochoczo odwiedzanym miejscem jest miejscowe molo – długie na 220 m. Kołobrzeg piastuje też rolę portów – handlowego, pasażerskiego a także wojennego. Można podziwiać stacjonujące w tym miejscu okręty wojenne oraz statki pasażerskie i handlowe. Stąd wypływają też statki wycieczkowe w rejs po Morzu Bałtyckim. Można także udać się na odległy o ok sto kilometrów Bornholm. Tutejsze statki oferują także rejsy wędkarstwa morskiego.
Wejście do portu zabezpiecza latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska działała w tej okolicy już w XVII wieku, jednak odrębny budynek latarni postawiono pod koniec XIX w.. W 1945 r. latarnię wyburzono, dzisiejsza wieża latarni została odtworzona po wojnie.
Kołobrzeg to rozmaita propozycja turystyczna i gastronomiczna. Turyści odwiedzają Kołobrzeg cały rok, oczekują na nich mnogie hotele, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i domy wypoczynkowe. Różnorodną propozycję noclegów w Kołobrzegu znajdziesz pod adresem www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy RusałkaOśrodek Wypoczynkowy Rusałka

Mielno nad morzem

Mielno - informator turystyczny - noclegi, atrakcje, informacje

Domki nad Morzem

domki nad morzem