Łazy noclegi, informacje, wczasy, atrakcje w Łazach. Zapraszamy do Łaz.

Sopot

Sopot

Między Gdańskiem i Gdynią znajduje się uzdrowiskowe miasto – Sopot. Historia wypoczynku i leczenia w Sopocie sięga 1798 r. – wtedy wybudowano pierwszy dom wypoczynkowy, w 1819 roku otwarto pierwsze kąpielisko morskie, natomiast od 1823 r. działał pierwszy budynek leczniczy.

Kolejny rozwój przebiegał na skutek rozwoju kolei – w 1870 roku Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem, a następnie Berlinem. Pod koniec XIX wieku otwarto tor wyścigów konnych, natomiast w 1920 r. kasyno i włączono Sopot w granice Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był słynnym kurortem nadmorskim.
Dziś niepowtarzalny styl miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, ogrody i parki – zieleń miejska stanowi aż 60% terenu miasta. Sopot słynie również z najdłuższego (ponad 500 m) drewnianego mola. U nasady mola jesienią i zimą tworzone jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Boh. Monte Cassino.
Kolejnym symbolem miasta jest Opera Leśna – amfiteatr wśród Lasów Oliwskich o widowni mieszczącej ponad 4 tyś. widzów. To w tym miejscu od 1961 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz dużo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o łącznej długości 4,5 kilometra, w większości ogólnodostępnych, ale są również fragmenty dostępne wyłącznie dla gości hotelowych. Plaże są rzecz jasna strzeżone, pełne atrakcji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego, małych kawiarenek i pubów.
Na końcu sopockiego molo znajduje się również przystań dla taksówek wodnych oraz jachtów. W 3 basenach przygotowano miejsce dla powyżej 100 jednostek. 63 dla jachtów – do 10 m i 40 dla łodzi aż do 24 metrów. Znajduje się tutaj także siedziba bosmanatu w kształcie jachtu, razem z zapleczem i gastronomią. Można z tego miejsca odbyć rejs po trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk oraz Sopot – Gdynia. Wielu wczasowiczów robi sobie zdjęcia na tle często imponujących jachtów.
Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto wybierając noclegi nad morzem, zdecydować się na Sopot, jak robi każdego roku powyżej 2 mln. turystów, albo chociaż tylko odwiedzić go będąc w okolicy.

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy RusałkaOśrodek Wypoczynkowy Rusałka

Mielno nad morzem

Mielno - informator turystyczny - noclegi, atrakcje, informacje

Domki nad Morzem

domki nad morzem