Łazy noclegi, informacje, wczasy, atrakcje w Łazach. Zapraszamy do Łaz.

Jurata

Jurata molo

Jurata to wschodnia część Jastarni na helskiej mierzei. Duża liczba Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta Polski z Juratą – faktycznie, to położony jest on w granicach Helu.

Jurata to kurort morski o krótkiej historii, jeszcze w latach XX-tych XX stulecia były tam tylko piaszczyste wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się tu w 1928 roku. Ówczesna Polska miała mały dostęp do Morza Bałtyckiego. Z tej przyczyny, pobudowano m.in. port wojenny i handlowy w Gdyni, oraz powstały miejsca letniego odpoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej ekskluzywna.

Formalnie, pierwszy sezon to lato 1931 roku. Najbardziej prestiżowy był pełen przepychu hotel Lido – przebywali w nim m.in. Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak, Jan Kiepura bądź gen. Sikorski. Własne letnie rezydencje miała w Juracie arystokracja (hr. Tyszkiewiczowie i Potoccy czy ks. Czetwertyńscy) i znani politycy: Mościcki bądź Beck. Do Juraty zjeżdżali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy oraz obcokrajowcy. Do dziś zachowało się wiele dawnych rezydencji, pensjonatów i hoteli.

Po 1945 r. PRL-owskie władze postanowiły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla robotników. Postawiono wtedy wiele zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych i pobudowano (w 70-tych latach) drewniane, o długości m, molo prowadzące w głąb Zatoki Puckiej.

Po 1989 roku nowi posiadacze ośrodków wczasowych, will, pensjonatów czynili wszystko by Jurata ponownie stała się luksusowym kurortem. W przeciągu minionych 20 lat powstało dużo ekskluzywnych, eleganckich a przede wszystkim wygodnych ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli. Jakkolwiek, nieliczni pamiętający dawną Juratę mówią, iż to wciąż nie ta sama Jurata, to nabiera ona znów prestiżowego charakteru.

W Juracie są dwie plaże: rozleglejsza i chętniej odwiedzana nad otwartym morzem – na niej znajdziemy bary a także żółte osłony dla plażowiczów, kształtem przypominające przedwojenne plażowe kosze. Następna plaża leży nad zat. Pucką – jaką z kolei, z uwagi na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają miłośnicy wind i kitesurfingu.

O ile ktoś ma ochotę poczuć aurę przedwojennego, luksusowego kurortu wówczas noclegi w Juracie będą doskonałym wyborem.

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy RusałkaOśrodek Wypoczynkowy Rusałka

Mielno nad morzem

Mielno - informator turystyczny - noclegi, atrakcje, informacje

Domki nad Morzem

domki nad morzem