Łazy noclegi, informacje, wczasy, atrakcje w Łazach. Zapraszamy do Łaz.

Niechorze

Niechorze

Letnisko Niechorze leży pomiędzy jeziorem Liwia Łuża a brzegami Bałtyku, ze względu na swe atrakcje jest ochoczo odwiedzane przez wczasowiczów. Kąpielisko w tej miejscowości wczasowej funkcjonuje od końca dziewiętnastego wieku. Szeroki brzeg morski z wyznaczonym kąpieliskiem o rozciągłości 300 metrów oddzielona jest od wsi wysokim klifem.

Na urwisku góruje nad otoczeniem druga pod względem wysokości – wysoka na czterdzieści pięć metrów – funkcjonująca od 1866 roku latarnia. Rozpoznawalny ceglany budynek, będący podstawą latarni, otacza kwadratową w przekroju podstawę wieży latarni następnie, przechodzącą w przekrój ośmiokątny. Sama wieża na wysokości trzydziestu sześciu metrów zwieńczona jest wystającym gzymsem, który jest podstawą tarasu widokowego. By dostać się na niego, trzeba wspiąć się aż po 210 schodkach wewnątrz wieży, jednakże widok z tarasu wynagradza poniesiony przez nas trud. Blask z latarni widoczny jest z ok. 36 km. Co więcej w Niechorzu ciągle można natknąć się zabytkowe chaty oraz zagrody rolnicze z przełomu XVIII i XIX wieku, oraz XIX – wieczne kamienice.
Kolejnym miejscem historycznym w Niechorzu jest umiejscowione w centrum miejscowości Muzeum Rybołówstwa otwarte dla turystów w 1994 r. Można tu oglądać urządzenia rybackie, przyrządy nawigacyjne, łodzie, spreparowane ryby, dokumenty, archiwalne zdjęcia i wiele innych okazów pokazujących specyfikę zawodu rybaka. Ciekawostką muzeum jest wejście do budynku, które prowadzi przez rozpołowioną łódź rybacką.
Niechorze, szczególnie dzieci, ale także dorosłych może zainteresować wizytą w Parku Miniatur Latarni. Tu, w jednym miejscu można przyjrzeć się wszystkim latarniom morskim naszego wybrzeża bardzo rzetelnie odwzorowane pomniejszone dziesięć razy.
Leżące na południu Niechorza jez. Liwia Łuża to już od końca lat 50-tych minionego stulecia rezerwat ornitologiczny obejmujący jezioro oraz jego otoczenie. Jezioro to jest niesłychanie płytkie, ponieważ jego średnia głębokość nie przekracza metra, z charakterystyczną roślinnością wynurzoną – wyspami trzcinowymi. Trzciny porastają również pas przybrzeżny jeziora w szerokości do 60 metrów. Jezioro to wspaniałe warunki do lęgu dzikiego łabędzia i innych gatunków ptaków wodno-błotnych.
Niechorze to też miejsce do wędrówek zarówno rowerowych jak i pieszych (opis szlaków: www.niechorze.com.pl/atrakcje/7/szlaki_rowerowe). Wytyczone w tej okolicy szlaki dookoła jeziora i nowa wypożyczalnia rowerów – Rewal Bike System wspierają tę formę wypoczynku.
Przez miejscowość przebiega także linia zabytkowej, ciągle aktywnej, kolejki wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W wakacje można skorzystać z przejażdżki Ciuchcią Retro ciągniętą przez zabytkowy parowóz.
Noclegi w Niechorzu zadowolą każdego odwiedzającego, proponując standard dostosowany do oczekiwań i możliwości finansowych.

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy RusałkaOśrodek Wypoczynkowy Rusałka

Mielno nad morzem

Mielno - informator turystyczny - noclegi, atrakcje, informacje

Domki nad Morzem

domki nad morzem