Łazy noclegi, informacje, wczasy, atrakcje w Łazach. Zapraszamy do Łaz.

Mrzeżyno

Mrzeżyno

W średniowieczu połączenie z morzem było znaczące. Trzebiatów miał je poprzez rzekę Rega. Przypuszczalnie w okolicy współczesnego Mrzeżyna zlokalizowana była średniowieczna latarnia morska Regoujście. Port rozwijał się tak energicznie, iż kołobrzescy mieszczanie, obawiając się jego supremacji w 1456 r. zatopili u jego wejścia statki wypełnione kamieniami, aby go zagrodzić.

Jednak mieszkańcy Trzebiatowa zdecydowali się odzyskać dostęp do morza i rok później przekopali nowe, krótsze połączenie Regi z morzem. Równocześnie utworzono nowy port a także osadę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Do dziś z portu korzystają tutejsi rybacy. Na nieszczęście wejście do portu dysponuje nieprawidłowym układem falochronów i tworzą się tutaj płycizny. Do portu mogą wpływać jedynie łodzie o zanurzeniu do 2 m. Działa tutaj również nabrzeże jachtowe, które zdoła przyjąć do 40 jachtów. Stąd można też wypłynąć w rejs wycieczkowy po Bałtyku.
Mrzeżyno dosyć wcześnie rozpoczęło działalność letniskową. Najwcześniejszy Dom Zdrojowy rozpoczął działanie na początku XIX wieku, a w 1840 r. Mrzeżyno było już znanym nadbałtyckim kąpieliskiem. Do tego w 1912 r. doprowadzono kolej wąskotorową z Trzebiatowa – co także przyczyniło się do zwiększenia ruchu turystycznego. Do dziś mnóstwo urlopowiczów wybierając noclegi nad morzem postanawia wybrać Mrzeżyno.
Piaszczysta plaża w Mrzeżynie rozdzielona jest rzeką na kąpielisko wschodnie oraz zachodnie. Na Kąpielisko Mrzeżyno wschód prowadzi pięć wejść – w tym dwa przystosowane dla niepełnosprawnych – natomiast na zachodnią plażę można dojść przy falochronie zachodnim. Władze miejscowości szczególnie dbają o higienę plaż skutkiem tego kąpielisko po wielokroć wyróżniane było certyfikatem Błękitna Flaga.
Mrzeżyno przedstawia się jako miejsce letniego odpoczynku skierowane przede wszystkim dla rodzin. Pobliskie lasy sprzyjają jeździe na rowerze, spacerom. Na rzece Rega odbywają się spływy kajakowe. W Wakacje funkcjonuje w tym miejscu wesołe miasteczko – ulubiona atrakcja dzieci. Działa tutaj niemało lokali gastronomicznych, a na bazę noclegową składają się przede wszystkim ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wczasowe oferujące kwatery i pokoje w Mrzeżynie. Znajdziemy w tej okolicy też wiele kempingów oraz pól namiotowych.

Polecamy

Ośrodek Wypoczynkowy RusałkaOśrodek Wypoczynkowy Rusałka

Mielno nad morzem

Mielno - informator turystyczny - noclegi, atrakcje, informacje

Domki nad Morzem

domki nad morzem